Młodzieżowy DKK

11 grudnia 2009 r. z inicjatywy Elżbiety Dziuby, bibliotekarki Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, rozpoczął działalność Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze spotkanie jego członków z 11 grudnia miało charakter czysto organizacyjny. Kolejne spotkania miały wg pierwotnego planu odbywać się raz w miesiącu, jednak do tego stopnia przypadły uczestnikom Klubu do gustu, że do chwili obecnej odbywają się co tydzień. Uczestnikami Klubu są uczniowie Gimnazjum Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Wszystkich łączy jedna cecha, a mianowicie zamiłowanie do czytania książek. Jak się okazało, członkowie Klubu, to prawdziwe mole książkowe, czytające tygodniowo kilka książek. Uczestnicy stali, to około 20-osobowa grupa. Jednakże, formuła spotkań zgodnie z ideą programu jest otwarta. Każdy, kto chciałby wziąć udział w dyskusji lub chwilowo być jej tylko biernym odbiorcą może przyjść na spotkanie. Podczas spotkań klubowych uczestnicy wymieniają swoje poglądy związane z omawianymi książkami, konfrontują gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawia się w swobodny, niczym nieskrepowany sposób. Nikomu nie narzucamy sposobu interpretacji, każdy ma prawo wyrazić swoją subiektywną opinię na dany temat.
Założenia programowe Klubu, to nie tylko czytanie i dyskusja na temat książek, ale także inne działania, takie jak: pisanie recenzji do gazetki bibliotecznej i szkolnej, prasy lokalnej, udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, w akcjach charytatywnych, współpraca z DKK dla dorosłych, z młodzieżą niepełnosprawną.
28 marca 2022
To prawda. Dlatego członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki wybrali się dzisiaj do biblioteki miejskiej w związku z obchodzonym 21 marca Międzynarodowym Dniem Poezji. Klubowicze prezentowali wybrane przez siebie wiersze najwybitniejszych polskich poetów, takich jak: W. Szymborska, K. K. Baczyński, B. Leśmian, J. Twardowski i. in.
14 lutego 2022
Dobre książki kochamy! Książka, do której wracam...., czyli: miłość niejedno ma imię...
11 lutego odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Członkowie naszego klubu rozmawiali o książkach, do których z różnych powodów, chętnie wracają.Wśród omawianych pozycji znalazły się m.in.: "Felix, Net i Nika" Rafała Kosika, "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnára, "Słowo przeciw słowu" Jamesa Delargy, cykl powieści o Tomku Wilmowskim Alfreda Szklarskiego, "Podpalacze książek" Marine Carterona, "Buszujący w zbożu" J. D. Salingera oraz dosyć nietypowa pozycja, a mianowicie "Ikonologia", autor Cesare Ripa. O walentynkowy nastrój spotkania zadbały nasze nieocenione Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, którym niezmiennie dziękujemy za pomoc, wsparcie w działaniu oraz inspiracje do dalszej pracy.