Jesteś tutaj: Start / Tomaszowski DKK

Spotkanie klubowiczów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

08 lutego 2018

Dnia 7 lutego br. tomaszowscy klubowicze rozmawiali o książce Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu” wydanej przez Wydawnictwo Czarne w 2017 r.
Anna Bikont-pisarka , dziennikarka. Pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła „Gazetę Wyborczą” z którą związana jest do dziś. Jej książka „My z Jedwabnego” została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2005 r. Razem z Joanną Szczęsną napisała publikację  „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” za którą zostały wyróżnione Wielką Nagrodą Fundacji Kultury oraz „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”.
Anna Bikont pisała  publikację przez 4 lata,  dotarła  do wielu świadków i dokumentów, tworząc wielowymiarowy portret Ireny Sendlerowej. Podjęty temat i żywa dyskusja na temat książki i jej bohaterki okazała się wyjątkowo aktualna wobec nowelizacji ustawy o IPN i niezwykle kontrowersyjnych dyskusji, postaw i poglądów, które mają obecnie miejsce i to nie tylko w Polsce ,ale i na arenie międzynarodowej.  Uczestnicy spotkania mieli możliwość bliższego zapoznania się z postacią i działalnością Sendlerowej, która jako członek kierownictwa „Żegoty” zaprezentowała wzór godny naśladowania w latach wojny i okupacji, ratując od Zagłady wiele dzieci żydowskich z warszawskiego getta.  Jej działalność jest jednocześnie odpowiedzią na zarzuty stawiane  narodowi polskiemu, oskarżanemu o antysemityzm.

Książka dostępna jest w naszej bibliotece, zapraszamy.