Witamy na naszej stronie

Od 7 października 2011 r. nasza biblioteka nosi imię Tomasza Zamoyskiego.

Rocznica śmierci Dostojewskiego

09.02. 1881 roku zmarł Fiodor Michajłowicz Dostojewski – rosyjski pisarz
i myśliciel. Jeden z najbardziej wpływowych powieściopisarzy literatury rosyjskiej i światowej.
Wybrana twórczość

Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim zaprasza na wykład o Janie Pawle II, który wygłosi prof. Agnieszka Lekka - Kowalik dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL.
Miejsce: Czytelnia dla Dorosłych (II piętro)
Termin: 11 lutego 2016 r. godz. 11.00

 

Krwawy Dzień w Tomaszowie Ordynackim

Krwawy dzień w Tomaszowie Ordynackim to jeden z przykładów wyjątkowego okrucieństwa rosyjskich oddziałów podczas powstania styczniowego. Miasto spacyfikowane zostało 5 lutego 1863 r. Na Tomaszów, zajęty przez powstańców 30/31 stycznia, ruszyły siły rosyjskie pod dowództwem ppłk. Gieorgija Emanowa. Rosjanie otoczyli miasto. Doszło do krwawych walk, w których poległo 6 powstańców. Za przyjęcie powstańców zapłacili też tomaszowianie.

Mikołaj Rej


Pisarz, poeta, dramaturg, tłumacz. Nazywany ojcem polskiej literatury. Urodził się 4 lutego 1505 w Żurawnie pod Haliczem. Rej był pisarzem wszechstronnym, pisał wyłącznie w języku polskim. Autor wiersza Do tego, co czytał.

Zaproszenie

10 lutego 2016 roku, o godzinie 10.30 w Czytelni dla Dorosłych odbędzie się
spotkaniez Panem Dariuszem Górnym, regionalistą, poetą i polonistą z Zamościa. Wykład poświęcony będzie osobie dr Zygmunta Klukowskiego - lekarza, historyka i pisarza, odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autora m. in. "Zamojszczyzna w walce z Niemcami 1939–1944", "Dziennik z lat okupacji". Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

29 stycznia 2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się pierwsze spotkanie (reaktywowanego po 2 latach przerwy) Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyła 9-osobowa  grupa młodzieży z Gimnazjum Publicznego Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.