Witamy na naszej stronie

Od 7 października 2011 r. nasza biblioteka nosi imię Tomasza Zamoyskiego.

Spotkanie autorskie

Zaproszenie na spotkanie autorskie PLAKAT

Wernisaż wystawy

8 września 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna gościła
Kazimierza Kasprzaka dziennikarza, podróżnika i autora wystawy pt. „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów”. Prezentacja fotografii w dużej mierze stanowi owoc wyprawy po świecie p. Kasprzaka wieloletniego pracownika Dziennika Wschodniego, członka elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów, w poszukiwaniu śladów Tadeusza Kościuszki – od miejsca jego narodzin, młodości, walk na frontach polskich i amerykańskich, aż do śmierci w szwajcarskiej Solurze. Gośćmi spotkania byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z nauczycielką Krzysztofą Kulas oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 1 pod opieką Leszka Pienkosa.

I Kongres Kultury

6-7 września 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego uczestniczyła w  I Kongresie Kultury Województwa Lubelskiego, zorganizowanym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i wypracowania rekomendacji dla instytucji i animatorów życia kulturalnego. W programie kongresu były wykłady autorytetów z Polski i zagranicy oraz kilkanaście spotkań panelowych. Galeria.

Zakup nowości wydawniczych 2017

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego  podpisał
umowę z Biblioteką Narodową na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 - "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”. Biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 23 391,00  zł.

Narodowe Czytanie 2017

2 września odbyła się 6 edycji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Na rok 2017, decyzją uczestników głosowania do czytania zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.  Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków.

 

Konkurs recytatorski

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego, zaprasza
do wzięcia udziału w powiatowym konkursie recytatorskim im. Tomasza Zamoyskiego w VI rocznicę nadania bibliotece imienia. Szczegóły w zakładce konkursy.

1 września

1 września 1939 roku to data ataku Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Narodowe Czytanie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Narodowe Czytanie
"Wesela" Stanisława Wyspiańskiego pod patronatem Pary Prezydenckiej, które odbędzie się 2 września od godz. 10 w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Szczegóły na plakacie.

Gazeta Senior


Zachęcamy do lektury Gazety Senior, której najnowszy numer jest dostępny w bibliotece. Dojrzali czytelnicy mogą skorzystać z czasopisma w czytelni lub zabrać darmowy numer do domu. Zapraszamy.